Az európai érdekek védelmében nem lesz más választásunk, mint határozottan és szigorúan válaszolni, de bízunk benne, hogy ezt a forgatókönyvet elkerülhetjük – mondta az EU kereskedelmi biztosa amerikai látogatásának elején. Maroš Šefčovič jelezte, az Európai Unió hajlandó tárgyalni Donald Trump amerikai elnök vámfenyegetéseiről, de nem a meghunyászkodás a cél, ha kell, erős korlátozásokkal sújthatják az amerikai kereskedelmet.
Donald Trump amerikai elnök szerda éjjel az Air Force One fedélzetén azt jelezte: lehetséges egy új kereskedelmi megállapodás megkötése Kínával, annak ellenére, hogy komoly vámfeszültség van a két ország között - számolt be a fejleményről a Bloomberg. A hajnali ázsiai kereskedésben rögtön volt pozitív hatása Trump meglepőnek is mondható optimista sugalmazása nyomán.
Az arany ára történelmi csúcsra emelkedett szerdán, miután Donald Trump amerikai elnök újabb vámokat lengetett be. A kereskedelmi háborús feszültségek és a globális gazdasági növekedéssel kapcsolatos aggodalmak a biztonságos menedékként szolgáló nemesfém felé terelték a befektetőket, miközben a hangulat romlik a részvénypiacokon - írta meg a Reuters.
Donald Trump amerikai elnök kedden este bejelentette, hogy 25 százalék körüli vámot kíván kivetni az importált autókra, félvezetőkre és gyógyszerekre.
Az európai gazdaság növekedésének újraindítását célzó reformok még sürgetőbbé váltak az amerikai kereskedelmi háború fenyegetései miatt - jelentette ki Mario Draghi az Európai Központi Bank volt elnöke, korábbi olasz miniszterelnök kedden Brüsszelben.
Christopher Waller, az amerikai jegybank döntéshozója szerint a Trump elnök által kivetendő vámoknak csak átmeneti hatásuk lesz az inflációra. Véleménye szerint, ha idén is úgy alakulnak a dolgok, mint tavaly, akkor egy kamatemelés beleférhet az idei évben is.
Az Európai Unió és az Egyesült Államok közötti kereskedelmi feszültségek fokozódhatnak, miután Maroš Šefčovič, az Európai Bizottság alelnöke a héten Washingtonba utazik magas szintű tárgyalásokra – tudta meg a Politico.
Donald Trump amerikai elnök bejelentette a kölcsönös vámrendszer bevezetését, amely szerint az Egyesült Államok az importált termékekre olyan vámokat vetne ki, amilyeneket más országok az amerikai termékekre alkalmaznak. A lépés célja a kereskedelmi deficit csökkentése és a hazai gyártók védelme, de a kritikák szerint kereskedelmi háborúhoz és magasabb fogyasztói árakhoz vezethet. Az intézkedés alááshatja a WTO alapelveit, és jelentős változásokat okozhat a globális kereskedelmi kapcsolatokban, ugyanis nagyon úgy tűnik, hogy Trump nem csak a vámokat tekinti vámoknak.
Donald Trump elnök bejelentette, hogy csütörtökön, délután egy órakor sajtótájékoztatót tart az Ovális Irodában, ahol bemutatja a más országokra kivetendő kölcsönös vámokra vonatkozó tervét. A bejelentést a Truth Social platformon tette közzé, de nem osztotta meg a terv részleteit. A CNBC viszont úgy értesült, hogy a tarifaemelések nem azonnal lépnek majd hatályba.
Bjoern Seibert, az Európai Bizottság elnöki kabinetfőnöke titkos tárgyalásokat folytatott Donald Trump amerikai elnök belső körével Washingtonban, egy kereskedelmi háború elkerülése érdekében. A találkozók célja a feszültség csökkentése és a kereskedelmi kapcsolatok stabilizálása volt – tudta meg a Politico.
A Trump-adminisztráció újabb vámintézkedéseket fontolgat, amelyek globális kereskedelmi feszültségeket okozhatnak. Az amerikai elnök a közösségi médiában tett bejelentése szerint csütörtökön kölcsönös vámok bevezetését tervezi, bár a részleteket egyelőre nem hozta nyilvánosságra – tudta meg a Reuters.
Az Egyesült Államok által bevezetett acél- és alumíniumvámok várhatóan jelentős hatást gyakorolnak a globális acélipar ellátási láncára, beleértve a kínai acélszektort is. A kínai szakmai szövetség aggodalmát fejezte ki a protekcionista intézkedések miatt, amelyek más országokat is hasonló lépésekre ösztönözhetnek – írja a Reuters.
Az amerikai kereskedelempolitika kiszámíthatatlanságát fokozó lépéssel Donald Trump elnök 25 százalékos vámot rendelt el az összes, az Egyesült Államokba érkező acél- és alumíniumimportra, 2025. március 4-i hatállyal. A lépés bár károkat okozhat a világkereskedelem, valamint egyes fémipari szereplők is átmeneti veszteségekkel számolhatnak, a legnagyobb vesztes egyértelműen az Egyesült Államok és az amerikai fogyasztók lesznek – derül ki a Coface legújabb elemzéséből.
Az európai kereskedelmi miniszterek rendkívüli találkozót tartanak a növekvő amerikai vámfenyegetések miatt, amelyek Donald Trump újabb elnökségi ciklusának első hónapjai alatt élesedtek. Az EU tagállamok közötti egyeztetés kulcskérdése, hogy milyen határozottsággal válaszoljanak az amerikai elnök protekcionista intézkedéseire, miközben óvatosan kell lavírozniuk az elszigetelődés és az eszkaláció elkerülése érdekében. Nagyon erős lépéseket ígér Brüsszel, de korlátozottak a lehetőségei a fellépésre.
Donald Trump új vámintézkedései főként az európai fémgyártókat véreztetheti ki, de mellette a Magyarországon is jelentős gyógyszer- és autóipart is katasztrofálisan érinthetik. A régi-új amerikai elnök tervezett lépései egyre jobban kiélezik a transzatlanti kereskedelmi feszültségeket. Az Európai Bizottság élesen bírálta a döntést, és várhatóan megtorló lépésekkel reagál, ami akár teljes körű kereskedelmi háborúhoz is vezethet.
Donald Trump újabb vámintézkedései fokozták a kereskedelmi feszültségeket, amelyre az Európai Központi Bank egyik vezetője tárgyalásokat sürget válaszul. Martins Kazaks szerint az EU-nak egységesen kell fellépnie, hogy mérsékelje az amerikai vámok negatív hatásait és megőrizze a transzatlanti gazdasági kapcsolatokat.
Egyre nehezebb helyzetben Kijev.
Egyre keményebb helyzetben az Európai Unió.
Kínai munkakultúra és megfigyelő állam testközelből.
Nem kellően hatékony az üzemanyag-ellátás
Egyelőre több problémás pontot is tartalmaz a tervezet.
A magyar bankoknak lépniük kell!
Attól függ, mit nézünk.
Rossz hírek jöttek az iparból.