A legnagyobb amerikai bank, a JPMorgan bankárai éjszakába nyúlóan dolgoztak a múlt éjjel egy erre kijelölt "hadműveleti szobában", hogy felmérjék Donald Trump amerikai elnök beiktatási napjának gazdasági és piaci hatásait. Az elnök már az eszkütételt követő órákban visszavonta elődje, Joe Biden közel 80 végrehajtási intézkedését a Reuters szerint, készülnek tehát a globális szereplők a megnövekedett volatilitásra, amit Trump Fehér Házba való visszatérése okozhat.
A kínai miniszterelnök-helyettes a davosi Világgazdasági Fórumon figyelmeztetett a kereskedelmi háborúk veszélyeire, miközben az Egyesült Államok új vámok bevezetését fontolgatja - tudósított a Cnbc.
A világ nagyhatalmai, mint az Egyesült Államok, az EU és Kína közötti kereskedelmi feszültségek az utóbbi időben tovább éleződtek, növelve egy globális tarifaháború kockázatát. A Davosban zajló Világgazdasági Fórumon Kevin O’Marah, a Zero100 kutatási platform társalapítója a globális kereskedelem legégetőbb kérdéseiről beszélve azt mondta, felfuthat a helyi gyártás, ha beindul a vámháború – számolt be az Euronews.
Donald Trump újraválasztása után azonnal fókuszba kerülhet az Egyesült Államok energiaexportja: a beiktatásra váró elnök jelentős importvámokkal fenyegeti azokat az ázsiai partnereket és az Európai Uniót, amelyek nem vásárolnak több amerikai olajat és gázt. Az így kialakuló nyomásgyakorlás arra ösztönzi a dél-koreai, tajvani, vietnámi és európai vezetőket is, hogy felülvizsgálják meglévő energiabeszerzési terveiket, és akár azonnali amerikai LNG-vásárlásokkal enyhítsék a kereskedelmi konfliktusok kockázatát - írta meg a Bloomberg.
Az Európai Unió azt akarja javasolni a hétfőn hivatalba lépő Donald Trump amerikai elnöknek, hogy többet fektet be a saját védelmébe, igaz a GDP 3%-át kitevő védelmi költségvetés nem mindenhol megy, ha az Egyesült Államok tartózkodik a kereskedelmi háború kirobbantásától – jelentette be hétfőn Stéphane Séjourné. Az Európai Bizottság ipari stratégiáért felelős alelnöke lényegében azt mondta, hogy az EU kész elnézni az Egyesült Államok hátrébb lépését az EU védelmében a NATO védernyője mellett, és kész megszervezni saját maga jobb védelmét, de ez nem megy akkor, ha közben kereskedelmi háborúra kényszerítené az Egyesült Államok, így kész több amerikai LNG-t is venni a háború elkerülése érdekében.
Trump elnök egyik első intézkedése lehet az amerikai vámpolitika felülvizsgálata. A kiszivárgott memorandum szerint az első áldozatok között Mexikó, Kanada és Kína szerepelhetnek, de egyelőre úgy tűnik, hogy a dokumentum nem említi az európai országokat. A hír hatására nagyot erősödött az euró és a forint is a dollárral szemben.
Donald Trump hivatalos beiktatása és második elnöki ciklusa kezdetével Európa bizonytalanul várja, hogyan alakulnak a transzatlanti viszony. Az első napokban várható döntések és intézkedések hatása nemcsak az Egyesült Államokban, hanem világszerte érezhető lesz, különösen az EU-val folytatott kereskedelmi kapcsolatokban. Brüsszelben sokan túlóráznak, hogy hétfői eskütétele után milyen elnöki rendelettel kezd Donald Trump.
Az Egyesült Államok tavaly 2016 óta először megelőzte Kínát Németország legnagyobb kereskedelmi partnereként - derül ki a "Germany Trade & Invest" (GTAI) szövetségi gazdaságfejlesztési ügynökség nem nyilvános, a dpa hírügynökség által szemlézett tanulmányából.
Tavaly az utolsó negyedévében élénkült a kínai gazdaság, így 2024 egészére sikerült elérnie a politika által kitűzött 5%-os növekedési célt. A szakértők az állami élénkítő lépésekre, illetve az erős exportteljesítményre vezetik vissza a kedvező növekedési adatot, ám az idei év körüli bizonytalanságot is hangsúlyozzák, elsősorban a kereskedelempolitikai kilátások miatt.
Dánia kormánya különleges tanácskozást hív össze az ország vállalatvezetőivel, mivel tartanak tőle, hogy kereskedelmi háborúba keverednek az Egyesült Államokkal Grönland miatt - tudta meg a Reuters.
Az Európai Bizottság dömpingellenes vámokat vet ki a kínai eritritol édesítőszerre, hogy megvédje az uniós ipart a tisztességtelen versenytől. A vámok mértéke 34,4% és 233,3% között mozog, és visszamenőleg, 2023 júniusától lépnek életbe. Az intézkedés újabb fejlemény az EU és Kína közötti kereskedelmi feszültségek sorában.
Kína „irracionálisnak és rendkívül felelőtlennek” nevezte az amerikai kormány legújabb kereskedelmi korlátozásait, és ígéretet tett arra, hogy tovább erősíti önellátását és technológiai innovációját. A kínai kereskedelmi minisztérium szerint az amerikai intézkedések károsítják a kétoldalú kapcsolatokat, és Kína kész megvédeni saját érdekeit – írja a Bloomberg.
Miközben Donald Trump 2025. január 20-án második elnöki ciklusára készül, a globális gazdasági környezet jelentős átalakulások előtt áll. Miután a republikánusok megszerezték az ellenőrzést a képviselőház és a szenátus felett, Trump politikája át fogja alakítani az Egyesült Államok gazdasági stratégiáit, hatással lesz a globális kereskedelemre, a védelemre és az éghajlat-politikára. Nem a vámok kivetésétől tartanak leginkább a közgazdászok, hanem a vállalatokra vonatkozó szabályozások lazításától, ami elhozhatja a haveri kapitalizmust az Egyesült Államokban, ami egyértelműen az amerikai versenyképesség romlását hozhatja magával. Sorra vettük a legvalószínűbb, első hetekben várható elnöki intézkedéseket és gazdasági hatásaikat.
A vállalatvezetők többsége jelentős átalakítást tervez az ellátási láncában 2025-ben a Conference Board felmérése szerint. A helyi beszállítók előnyben részesítése és a termelés közelebb hozása a legfontosabb prioritások. De azért a vannak más szempontok is, amelyek alakíthatják az idei évi vállalati stratégiákat.
A világgazdaság rettegve várja Donald Trump kereskedelmi vámjainak hatályba lépését. Trump egyértelműen szereti az importvámokat, és azt ígérte, hogy megemeli azokat a Kínából, Európából, Mexikóból, sőt Kanadából származó termékek esetében. Hogy ez mekkora kárt fog okozni, az nemcsak a vámok által érintett szektorok számától, illetve a vámok mértékétől függ, hanem attól is, hogy milyen céllal vetik ki azokat.
Az Európai Unió figyelmeztet a belső piac integrációjának lassulására, miközben egyre nagyobb nyomás alá kerül az Egyesült Államok és Kína gazdasági stratégiái miatt. A Mario Draghi által készített versenyképességi reformcsomagot követő uniós jelentés szerint a geopolitikai feszültségek, tisztességtelen kereskedelmi gyakorlatok és stratégiai függőségek komoly kockázatot jelentenek az EU versenyképességére nézve.
Cikkünk folyamatosan frissül az orosz-ukrán háború aktualitásaival.
Több vármegyét érint a döntés.
Mely bankoknál lehet igényelni 10% önerővel zöld lakáshitelt?
Az Európai Parlament előtt ismertette stratégiáját a Bizottság elnöke.
A növekvő gázkínálat lejjebb viszi majd az árakat, ami a német iparnak is kedvező.
Donald Trump lépéseire figyelnek a befektetők.
Ez is egy létező forgatókönyv.
Mire számíthatnak a bértárgyaláson?
Az orosz haderő elérte az ukrán véderő egyik legfontosabb városát.